fbpx
Najlepszy start do świata fotografii!

Kalibracja Auto-Focus lustrzanek (AF)

AF – regulacja lustrzanki? 

Często słyszymy pytanie “Czy naprawdę warto i czy w ogóle kalibrować autofocus aparatu?”. Odpowiedź brzmi TAK! Postaramy się wyjaśnić, jak działa autofocus oraz przede wszystkim,  jaką jakość ostrzenia obrazu uzyskamy, robiąc zdjęcia używanym aparatem, czy też nową lustrzanką wyjętą prosto z pudełka. 

Co to jest autofocus (AF)?

Kiedy robimy zdjęcia, zazwyczaj chcemy, aby były one ostre, poza pewnymi np. artystycznymi wyjątkami. Dostosowując położenie szklanych elementów w soczewce, można ustawić płaszczyznę ostrości tak, aby poruszała się w kierunku od lub do obiektywu – to jest ogniskowanie. Gdy obracamy pierścieniem ostrości na obiektywie, a obiektyw (lub korpus) ustawione są w pozycji M/F (manual focus), ostrość ustawiamy ręcznie.

Technologi w naszych aparatach cyfrowych pozwalająca na automatyczną precyzyjną regulację ostrzenia wybranego obiektu, decydować, jak i gdzie ma być ostrość ustawiona lub też sami możemy wybrać miejsce – punk – ostrzenia. W trakcie komponowania ujęcia możemy wielokrotnie przesuwać aparatem, zbliżając się lub oddalając od obiektu, bądź obracać aparatem w lewo/prawo, aby tuż przed wykonaniem zdjęcia ustawić ostrość. To jest autofocus (AF). Nowoczesne systemy AF są szybkie i bardzo dokładne, ale niestety nie są niezawodne.  

Dlaczego potrzebna jest regulacja autofocusa?